Serowarstwo Jest 3 produktów.

Pokazuje 1 - 3 z 3 elementów
Pokazuje 1 - 3 z 3 elementów

Sklep "Dom i Zdrowie" - zaufany sklep serowarski

Obalamy mity!
Wiele osób uważa, że sery wytworzone w domowym zaciszu nie mają prawa porównywać się do ich sklepowych kolegów - nic bardziej mylnego! Sery wytworzone we własnej kuchni przy odrobinie wprawy będą 100 razy lepsze niż sklepowe odpowiedniki. Oczywiście nie tylko o smak tu chodzi, własnoręcznie wykonane sery będą również o wiele zdrowsze niż kupne sery oraz będziemy znać ich skład, bo to przecież my będziemy serowarami. Kolejnym mitem jest to, że serowarstwo nie jest dla każdego. Tak naprawdę każdy przy małej pomocy internetowych poradników może zacząć przygodę z serowarstwem. Nieważne czy jesteś nastolatkiem czy już dawno jesteś na emeryturze - serowarstwo może być twoją pasją. Oczywiście poza poradnikiem będziemy potrzebować akcesoria serowarskie, ale w tym pomoże nasz sklep serowarski.

Wiele osób twierdzi, że sera żółtego nie można wyprodukować w domu. Nic bardziej mylnego! W domowym zaciszu każdy może stworzyć goudę, parmezan czy inne sery dojrzewające. Oczywiście pierwsze próby mają prawo nie wyjść, jednak jak nabierze się wprawy to wyjdą przepyszne sery. Słyszałem wiele opinii, że w domowych warunkach warunkach nie można zrobić dojrzewającego sera, ponieważ nie dojrzeje nam on. Oczywiście jest to tylko mit i nawet jeśli nie mamy piwniczki w domu, to możemy dojrzewać nasze sery. Przecież ludzie którzy zajmowali się serowarstwem kilka tysięcy lat temu nie mieli piwniczek, a robili takie sery. Aby dojrzeć nasze sery będziemy tylko potrzebować suche, dobrze wentylowane i czyste pomieszczenie. Serowarstwo wymaga dużego poświęcenia czasu- Oczywiście serowarstwo nie wymaga aż tak dużego poświęcenia czasu. Często wystarczy poświęcić godzinkę lub dwie, żeby wyprodukować nasz domowy ser. Produkcja serów podpuszczkowych czy twarogu jest bardzo szybkim procesem. Do serów potrzebujemy mleko niepasteryzowane, a nie da się go kupić w sklepie. Oczywiście ciężko jest znaleźć w sklepie mleko niepasteryzowane, a szczególnie może być to ciężkie dla osób mieszkających w mieście. Osoby mieszkające na wsi mają ułatwione zadanie ponieważ na wsiach często są osoby hodujące krowy, od których często można odkupić takie mleko. Jednak jeśli mieszkamy w mieście, to serowarstwo wciąż może być naszym hobby. Mleko niepasteryzowane można znaleźć w mlekomatach oznaczone jako "świeże". Często jest także dostępne w sklepach w plastikowych lub szkalnych opakowaniach. Tak więc można produkować sery z "świeżego" mleka, które nie jest oznaczone jako niepasteryzowane.

Czego potrzebujesz do wyrobu sera?

Poza mlekiem będziemy oczywiście potrzebować kilku przyrządów, które bardzo ułatwią nam wyrób sera. Możemy zakupić gotowy zestaw serowarski, który ułatwi nasze serowarstwo domowe. Największym atutem, który przemawia za tym, żeby kupić gotowy zestaw serowarski jest wygoda, ponieważ nie musimy kompletować wszystkich komponentów osobno, tylko dostajemy wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy.
Oczywiście nie musimy kupować gotowego zestawu, możemy go również sami skompletować. Jeśli chcemy sami zebrać zestaw, to będziemy potrzebować:

Formy serowarskie

Nie jest to konieczna część zestawu, jednak forma serowarska nada naszemu wyrobowi kształt, który nie tylko nada mu estetyki, ale także pomoże w późniejszej konsumpcji. Wyróżniamy formy:

  • Forma z pokrywką do prasowania
    Forma serowarska z pokrywą do prasowania występują w przeróżnych rozmiarach i kształtach. Na ogół tego typu form używa się do serów podpuszczkowych dojrzewających, półtwardych i twardych. Ze względu na niewielką liczbę dziurek w formach tego typu, konieczne jest użycie chusty serowarskiej, która skutecznie odprowadzi serwatkę.
  • Forma bez pokrywki do prasowania (samoprasujące)
    Form tego typu są przeznaczone do serów kwasowych i kwasowo podpuszczkowych, serów świeżych i serów podpuszczkowych, miękkich dojrzewających od zewnątrz. Formy są w przeróżnych kształtach np. kwadratowe, a nawet sześciokątne. Podobnie jak w wyżej wymienionych formach zachodzi tutaj potrzeba użycia chusty serowarskiej.
  • Formy Kadova
    Jest to bardzo ciekawy i pomysłowy typ formy. Poza formą i pokrywką znajduje się tutaj sitko, dzięki któremu nie ma potrzeby używania chusty serowarskiej. Ten typ form stosuje się do serów półtwardych i twardych takich jak Gouda oraz inne holenderskie sery.
  • Formy mikroperforowane
    Jest to prawdziwy król wśród form

Jeśli potrzebujecie formy serowarskie sklep "Dom i Zdrowie" służy pomocą. Należy pamiętać, aby odpowiednio dobrać kształt formy do rodzaju sera który będziemy produkować. Ser holenderski będzie w formie o średniej wysokości oraz będzie miał zaokrąglone brzegi, ser alpejski powinien być w formie o dużej średnicy, ale nie dużej wysokości, a ser angielski powinien być w formie o dużej wysokości ( najwyższej spośród wymienionych) oraz małej średnicy.

  • Chusty serowarskie
    Chusta serowarska bardzo ułatwia serowarstwo. Dzięki niej z łatwością odcedzimy serwatkę. Również dzięki strukturze chusty masa serowarska nie przywiera do chusty, dzięki czemu powierzchnia sera będzie gładka.
  • praska do sera
    Po przełożeniu masy serowej do chusty i włożeniu do formy trzeba go oczywiście obciążyć, żeby usunąć serwatkę. Do tej czynności bardzo pomocna będzie prasa do sera, która pomoże nam wycisnąć serwatkę z sera. Również przydatna może być forma do sera samoprasująca. Jest to 2 w 1, forma oraz praska, które będą zajmować mniej miejsca niż forma i prasa osobno. Jednak jest to osobisty wybór, czy chcemy mieć osobno formy do wyrobu sera oraz prasy serowarskie, czy przypadnie nam do gustu forma serowarska do prasowania.
  • podpuszczka
    Jest to niezbędny składnik serów podpuszczkowych. Podpuszczka jest enzymem który pozwala oddzielić serwatkę od skrzepu, z którego produkowany będzie nasz ser. Enzym ten może być pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego oraz może występować w 3 postaciach: płynu, tabletek oraz proszku. Wiele osób może się zastanawiać skąd właściwie wzięła się podpuszczka. Otóż wyjaśnienie jest banalnie łatwe, dawno temu zanim wymyślono garncarstwo ludzie używali żołądków zwierząt jako pojemników, a to właśnie z żołądków zwierząt pochodzi podpuszczka. Podczas przenoszenia w żołądku mleka, ono ścięło się, a serwatka wyparowała i tak właśnie powstał ser.


Podsumowując, artykuły serowarskie takie jak praski, chusty i formy bardzo ułatwiają serowarstwo. Z pewnością warto zainwestować w takie udogodnienia do naszej kuchni, ponieważ dzięki temu nasze sery będą wyglądać apetyczniej. Jeśli chcesz urozmaicić swoje serowarstwo sklep "Dom i Zdrowie" służy pomocą.

2 lata gwarancji

Na prezentowane w niniejszym sklepie udzielamy standardowo 2 lata gwarancji.

O szczegóły związane z zakresem gwarancji pytaj konsultantów lub szukaj informacji zamieszczonych na kartach produktu.

Wysytłka

Gwarantujemy szybki bezpieczny transport na terenie kraju.

Płatności

Oferujemy szeroki wybór metod płatności:

  • pobranie - płatność przy odbiorze
  • przelew zwykły na konto:
    BZWBK 30 1500 1155 1011 8000 7453 0000
  • raty