Samodzielne wykonywanie piwo wymaga dużo czasu i cierpliwości. Nasz sklep i internetowy zapewnia pomoc podczas rozpoczęcia przygody z piwowarstwem. Stale poszerzamy swoją ofertą, zapewniamy rzetelną i fachową obsługę klienta.Nasz sklep internetowy ma na celu dostarczenie zarówno początkującym jak i doświadczonym piwowarom niezbędnych narzędzie i składników do warzenie piwa. W naszym sklepie można znaleźć słód do piwa, który wpływa na smak, aromat i kolor konkretnego piwa. Słód jęczmienny do piwa ma ogromny wpływ na ostateczną jakość domowego trunku. W naszej ofercie można znaleźć również słód żytni ciemny litewski, który uzyskiwany jest z zmielonych ziaren żyta. Nadaje on charakterystyczny smak i aromat. Chmiel decyduje o goryczce oraz smaku piwa. Wyróżnia się dwa rodzaje chmielu: goryczkowy i aromatyczny. Ekstrakt z chmielu w piwie nadają charakterystyczny smak dopasowane do danego typu piwa.
Na rynku można znaleźć kilka rodzajów słodów stosowanych do produkcji piwa produkowanych w kilku słodowniach. Słód ciemny jest podpalany podczas produkcji, nadaje piwu głęboki ciemny kolor. Słody ciemne mogą być palone lub karmelizowane. Słody karmelizowane to dodatki do piwa, które nadają słodki posmak. Palone słody gwarantują intensywne doznania smakowe oraz nadają piwo ciemny intensywny kolor.
Ekstrakt słodowy co to jest?
Do produkcji piwa wykorzystywany jest ekstrakt słodowy, który wytwarzany jest ze słodu. Ma postać gęstego syropu o zabarwieniu złotobrązowej oraz o słodkawym zapachu. Na rynku można znaleźć również ekstrakt słodowy w proszku, który powstaje z ziaren pszenicy. Ekstrakty słodowy stosuje się półprodukt w procesie warzenie piwa, stanowi zamiennik dla procesu przygotowania brzeczki piwnej. W przypadku mocnych piw o dużym stężeniu alkoholu, ekstrakt słodowy może stanowić dodatkowy składnik fermentacyjny.
Bardzo ważną funkcję podczas wytwarzania piwa spełnią drożdże piwne, które wywołują cichą fermentacje. W ten sposób na takim trunku wytwarza się piana. Drożdże dzielą się na górnej i dolnej fermentacji. Ich cena jest dość niska, więc warto zainwestować w ten składnik piwowarski. Odpowiedni dobór surowców to połowa sukcesu, o reszcie decyduje wiedza i umiejętności piwowara.
Dzielimy je na drożdże górnej i dolnej fermentacji. Ich cena zwykle nie jest wysoka i zachęca klientów do zainwestowania w ten piwowarski niezbędnik. Ciekawostkę stanowi fakt, że selekcja drożdży na drodze produkcji przemysłowej sprawiła, że nie mają one swoich odpowiedników w naturze.
Dodatki do piwa, które polepszają smak domowego trunku
Dodatki do samodzielnej produkcji piwa mają głównie za zadanie poprawę smaku trunku, dzięki im urozmaicony został smak piwa. Dodatki szczególnie lubią kobiety, ponieważ najczęściej nie przepadają za cierpkim smakiem piwa. Glukoza krystaliczna stanowi źródło pożywienia dla drożdży, stanowi czynnik strukturotwórczy. Glukoza w piwie przyśpiesza proces fermentacji, świetnie wpływa na bukiet aromatyczny. Glukoza krystaliczna to również środek, który reguluje słodycz napojów. Może być wykorzystywana również jako dodatek do żywności. Glukoza do piwa to zamiennik cukru białego, stosowane jest do fermentacji piwa w butlach.
Podgrzewanie słodu z wodą w odpowiedniej temperatura, sprawia, że enzymy przerabiają skrobię zawartą w ziarnach na cukier. Po odpowiednim zacieraniu i filtracji za pomocą specjalnego urządzenia sprawdza się zawartość początkowego ekstraktu. Następnie wszystko należy przefiltrować , schłodzić i wlać do butelek na dalsza fermentacje. Na skutek fermentacji zawartość cukru zmienia się alkohol i dwutlenek węgla. Ekstrakt w piwie to zawartość cukru w brzeszcze piwnej. Ekstrakt piwo jest ważnym czynnikiem, który odpowiada parametrom przypisanym danego gatunkowi piwa.
Co potrzebujesz do przygotowania domowego piwa zawierającego ekstrakt słodowy jęczmienny?
Do przygotowania brzeczki z ekstraktów słodowych potrzebna jest kilka składników
• Gar- o objętości 10-15 litrów ,
• Fermentor z rurką fermentacyjną- potrzebny do przeprowadzenia fermentacji,
• Łyga piwowarska- do mieszania gotujących się ekstraktów,
• Termometr piwowarki,
• Siateczka do gotowania chmielu,
• Słód piwowarski,
• Drożdże piwowarskie,
• Dodatki do piwa- możliwości są bardzo duże, mają one znaczący wpływ na smak i aromat piwa
• Woda.
Każdy piwowar może wybrać inną metodę warzenia piwa. Domowe piwo ekstrakt pozwala pominąć czasochłonny proces zacierania. Zamiast tradycyjnego zacierania ziaren, można kupić gotowany zagęszczony ekstrakt słodu, który trzeba rozpuścić w wodzie, chmielić, schłodzić i podać fermentacji. Warząc piwo, należy mieć na uwadze, że piwo przygotowywane w warunkach domowych jest narażone na różne zanieczyszczenia , które mogą zepsuć smak piwa. Ważne jest, aby wszystkie akcesoria i butelki zostały wysterylizowane. Domowe piwo należy przechowywać w ciemnych szklanych butelkach. Warto od razu kupić kapslę i kapsolwnicę, aby dobrze zabezpieczyć piwo przed zepsuciem.
Istnieją trzy rodzaje receptur na przygotowanie piwa z ekstraktów
Partial mash- postępowanie nie różni się od tradycyjnego zacierania ziaren. Słody zawierają skrobię należy zatrzeć.
Steeping – jest to nieco skomplikowany przepis. W przepuszczalnym worku zaparza się ekstrakty w goręcej wodzie, przez około pół godziny. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się słody nie zawierające skrobi.
Extract only – piwo z ekstraktów, zawierających podstawowe słody. W ten sposób można zrobić piwo typu pils czy pszeniczne.
Czy może być coś bardziej satysfakcjonującego niż samodzielnie wykonany złocisty i aromatyczny trunek.
W naszej ofercie znajdziesz również gotowe zestawy akcesoriów, która w prosty sposób pomogą Ci przygotować domowy piwny trunek. Jest to świetne rozwiązanie dla osób początkujących, które nie chcą poświęcić swój wolny czas na próbowanie skomplikowanych metod warzenia piwa. W takim zestawie można znaleźć ekstrakty, drożdże piwowarskie czy koncentraty do piwa. Wybierając profesjonalne akcesoria piwowarskie, masz pewności na zacier Ci się uda, i dostarczy przyjemne doznania dla domowników. Piwowarstwo to dla wielu osób hobby, dlatego nie ma na co liczyć, że wyprodukowanie butelki domowego piwa będzie tańsze niż, gdybyś kupił ja w sklepie.
W przypadku niektórych gatunków piw, przygotowanie piwa z domowego browaru może być droższe nić zakup butelki piwa w sklepie. Piwo domowe powinna być warzone przede wszystkim dla przyjemności, cena nie powinna mieć tutaj znaczenia. Celem powinien być wykonanie piwa lepszego, od tych oferowanych przez największe koncerny piwowarskie. Pasja to czynność wykonywania w wolnym czasie dla relaksu i odstresowania się. Możesz ją łączyć z poszerzaniem wiedzy na piwowarstwa, przez co możesz stale poszerzać swoje umiejętności. Chcemy pomóc Ci w rozwijaniu Twoje pasji i zamiłowania do piwowarstwa, oferują niezbędne akcesoria i doradztwo . Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty! W przypadku pytań lub wątpliwości jesteśmy do Państwa dyspozycji.